
Temišvar
Temišvar, Rumunija
već od
Opis destinacije
TEMIŠVAR (rumunski: Timişoara, mađ. Temesvár, nem. Temeschburg / Temesvar) je grad u Rumuniji. Najveći je grad Banata, leži na reci Begej i sedište je Županije Tamiš. Sa 412.753 stanovnika Temišvar je četvrti grad po veličini u Rumuniji. Temišvar je poznat i kao kulturni, obrazovni i trgovački centar zapadne Rumunije. Temišvar je i najveći kulturno-istorijski centar Srba u Rumuniji. Najviše srpskog življa okupljeno je upravo u Temišvaru, gde inače postoje mnoge kulturne ustanove koje ih zbližavaju. U Temišvaru se nalazi sedište Eparhije temišvarske Srpske pravoslavne crkve, kao i Saveza Srba u Rumuniji, a takođe se ovde izdaje i srpski nedeljnik „Naša reč“. Grad se naziva i „Malim Bečom“, jer je grad veoma dugo bio pod Habzburgovcima i njegovo središte svojom arhitekturom i ambijentima podseća na stari deo Beča.
- Bez smeštaja
- Autobus
Cenovnik
JEDNODNEVNI IZLET - TEMIŠVAR
Termini:
08.04.2023.
22.04.2023.
13.05.2023. i 14.05.2023. ( street food festival)
CENA ARANZMANA: 3000.00 dinara
Aranžman obuhvata:
- prevoz turističkim autobusom na navedenoj relaciji
- razgledanje Temišvara sa vodičem
- predstavnik agencije
- troškove organizacije putovanja
Aranžman ne obuhvata:
- individualne troškove
-medjunarodno zdravstveno osiguranje – 350.00
Program putovanja
Polazak iz Kragujevca u 3,00 h. Vožnja do granice i zadrzavanje na granicnom prelazu radi obavljanja carinskih formalnosti. Dolazak u Temišvar (Timişoara), najveći i najznačajniji grad Banata. Razgledanje grada: Trg pobede (Piaţa Victoriei), na kojem su zdanje Opere i nacionalnog teatra (sagrađeno 1872. godine; arh. Fellner i Helmer, projektanti pozorišnih zdanja širom Evrope), Saborna (rumunska) crkva Banatske mitropolije (1946. god.; arh. Ioan Traianescu), kip vučice koja doji Romula i Rema (poklon grada Rima iz 1926. godine) te reprezentativna zdanja secesije, sagrađena između 1910. i 1914. godine (autor većine tih zdanja arh. László Székely); Trg slobode (Piaţa Libertăţii), na kojem se nalaze stara gradska većnica (sagrađena 1734. godine, u baroknom stilu, arh. Pietro del Bonzo), kip Device Marije i bista Decebala, poslednjeg dačkog kralja.
Odlazak na Trg jedinstva (Piaţa Unirii), na kojem su stub kuge, rimokatolička katedralna crkva (građena između 1736. i 1774. god.; arh. Joseph Emanuel Fischer von Erlach), Barokna palata (nekadašnje sedište Srpske Vojvodine) i Saborna crkva srpske pravoslavne crkve (sagrađena 1748. godine). Poseta srpskoj sabornoj crkvi, u kojoj se nalazi vredni ikonostas, delo Konstantina Danila i majstora Mihaila Janića iz Arada. Slobodno vreme za individualnu šetnju, obilazak tržnog centra Lulius mall i oko 18 časova polazak za Kragujevac. Dolazak u Kragujevac oko ponoci..
Uslovi plaćanja
- 30% PRILIKOM REZERVACIJE, ISPLATA DO POLASKA. ILI 30% PRILIKOM REZERVACIJE, OSTATAK U DVE MESEČNE RATE ČEKOVIMA ILI ADMINISTRATIVNOM ZABRANOM.
Video
Evropski gradovi
Upoznajte Evropu sa nama
Egipat
Idealan odmor za celu porodicu